+381 69 707123
Akademija Logo

29 September 2022

Оснивање / општа упутства

Поделите овај чланак

Поступак оснивања привредних субјеката (предузетника) се спроводи преко једношалтерског система регистрације који омогућава да привредни субјекти који се региструју у АПР-у, са одлуком о оснивању, истовремено добију:

•            регистарски/матични број који додељује Републички завод за статистику,

•            порески идентификациони број (ПИБ) који додељује Пореска управа – Централа,

•            пријаву на паушално опорезивање или на исплату личне зараде или на ПДВ,

•      потврду о извршеној пријави (тзв. Образац М-А), коју додељује Централни регистар обавезног социјалног осигурања – ЦРОСО,

•            број осигураника здравственог осигурања који издаје РЗЗО.

Поступак уписа у Регистар започиње подношењем регистрационе пријаве са прописаном документацијом и доказом о уплати прописаних накнада и то непосредно у седишту АПР у Београду, у некој од организационих јединица, у општинама са којим Агенција има закључен споразум или поштом. Када се пријава подноси поштом, као датум и време подношења пријаве узимају се датум и време пријема пријаве у Агенцији.

Документација потребна за регистрацију предузетника:

•           јединствена регистрациона пријава оснивања правних лица и других субјеката и уписа у јединствени регистар пореских обвезника,

•          доказ о идентитету предузетника (за домаће физичко лице – фотокопија личне карте, а за странца – фотокопија пасоша/стране личне карте, односно фотокопија личне карте, ако је издата странцу),

•            доказ о уплати накнаде за регистрацију предузетника (висина накнаде),

•      дозвола, сагласност или други акт надлежног органа, ако је то посебним законом прописано као услов за регистрацију.

Пре подношења регистрационе пријаве оснивања проверите податке о адреси седишта у Адресном регистру Републичког геодетског завода или на Националној инфраструктури геопросторних података, то пре свега да ли назив улице у којој се налази објекат у ком ће бити седиште постоји на територији одређеног насељеног места, будући да је регистратор дужан да користи податке о адресама из Регистра просторних јединица и Адресног регистра који води Републички геодетски завод.

Пословно име

Законом о привредним друштвима прописано је да предузетник обавља делатност под пословним именом.

Правила којима је Закон уредио назив и пословно име су веома важна будући да пословно име које не испуњава законом прописане услове не може бити регистровано и често представља разлог за одбачај пријаве за регистрацију, нарочито приликом оснивања, па препоручујемо да следећа упутства пажљиво проучите пре подношења регистрационе пријаве:

•     Пословно име обавезно садржи: име и презиме предузетник, ознаку „предузетник“ или „пр“ и место у ком је седиште предузетника, а може да садржи и посебан назив као и предмет пословања предузетника. Ако пословно име предузетника садржи назив, онда то пословно име обавезно садржи и предмет пословања.

•      Пословно име не може да буде такво да вређа морал, да изазива заблуду у погледу правне форме. Ово значи да ознака правне форме у пословном имену мора да одговара стварној правној форми субјекта (односно не сме да упућује на неку другу правну форму). Такође, пословно име не може да садржи погрдне  и сличне речи.

•        Пословно име је на српском језику, на ћириличном или латиничном писму.

•      Пословно име и преводи пословног имена, могу да садрже реч „Србија“, реч која представља назив територијалне јединице или аутономне покрајине Републике Србије, као и изведенице ових речи, укључујући и све облике који асоцирају на те речи, као и међународно признату трословну ознаку Републике Србије „СРБ“, уз претходну сагласност надлежног органа. Такође, могу да садрже и назив стране државе или међународне организације и њихове придевске облике уз сагласност надлежног органа те државе или међународне организације. Изузетно сагласност није потребна ако пословно име оснивача тог друштва садржи назив те државе, домаће територијалне јединице и аутономне покрајине или међународне организације.

•        Назив предузетника може бити на страном језику, може да садржи поједине стране речи или карактере, на латиничном писму енглеског језика, као и арапске или римске бројеве. Важно је уочити да се ова могућност односи само на назив, али не и на цело пословно име субјекта регистрације.

•            Назив предузетника може да садржи лично име другог физичког лица уз његову сагласност, односно сагласност његових законских наследника уколико је то лице умрло.

•            Назив не може да изазива заблуду у погледу делатности предузетника, као и у погледу правне форме.

•           Предузетник може у пословању да користи и превод пословног имена или превод скраћеног пословног имена на језику националне мањине или страном језику (при чему се назив не преводи). Уколико предузетник жели да користи превод пословног имена или скраћеног пословног имена у свом пословању, потребно је да и те преводе региструје.

•           Поред пословног имена, предузетник може да користи и скраћено пословно име, под истим условима под којим користи и пословно име и оно обавезно садржи: име и презиме предузетника, ознаку „предузетник“ или „пр“ и назив. Дакле, име и презиме предузетника, ознака правне форме и назив су обавезни елементи скраћеног пословног имена предузетника. При томе, назив у скраћеном пословном имену мора бити идентичан називу у пословном имену и не могу се користити скраћенице назива, акроними и слично.

•          Пословно име не може да изазива заблуду у погледу предмета пословања предузетника, Ово значи да  претежна делатност у пословном имену предузетника не може да буде наведена као: услужна радња, занатство, занатске услуге, занатска радионица, услужна агенција, агенција за интелектуалне услуге, производња, производно занатска радња , или: СЗР, СТР, СУР, ЗТПУР и сл.

•          Предмет пословања  који се наводи у пословном имену, мора бити  пре свега у складу са претежном делатношћу предузетника и не може да изазива заблуду, као и његов назив, у погледу исте. На пример: ако је претежна делатност предузетника: 9523 Поправка обуће и предмета од коже, та делатност у пословном имену може бити описана на исти начин (поправка обуће и предмета од коже) или нпр: поправка обуће, обућарска радионица, обућар, обућарске услуге и сл.

•         Ако предузетник, поред претежне делатности, обавља и друге делатности, његово пословно име може да садржи (поред описа делатности коју ће обављати као претежну) и прецизан или мање прецизан опис тих других делатности, ако предузетник те делатности може да региструје (пример: Поправка обуће, трговина, производња и превоз, Поправка обуће, угоститељство, трговина и грађевинарство, Поправка обуће и мењачки послови, Студио за стране језике и изнајмљивање возила итд.). Наравно, ово није могуће у случају ако је посебним прописом  одређено да: 1.  предузетник не може да обавља одређену делатност (делатност школа за возаче, адвокатска делатност, делатност установа), 2. делатност може да се обавља само као претежна (пример: такси превоз), 3. делатност може да се обавља као једина (пример: заступник у осигурању), или 4. да није приложена претходна сагласност, ако је то прописано (пример: промет и поправљање оружја и муниције итд.).

•       Ако предмет пословања, обухвата више различитих послова и активности, у пословном имену се прецизно наводи само онај посао, односно активност коју ће предузетник обављати. Пример: шифра  69.10  Правни послови (садржи: адвокатске послове који се не региструју у РПС и – остале правне послове који обухватају активности – вештака, стечајних управника, извршитеља итд., који се региструју у РПС и њихова регистрација је условљена издавањем претходног одобрења, сагласности или другог акта надлежног органа).

•         У пословном имену предузетника, односно другог субјекта, делатност не може да буде описана као: „стари занат“, уметнички занат“ или „домаћа радиност“. Само производ који је сертификован може да носи ознаку: „производ старог заната“, „производ уметничког заната“ или „производ домаће радиности“, као и стилизовану ознаку отворене шаке.

•          Најзад, назив предузетника мора се разликовати од назива другог предузетника са истим предметом пословања тако да не изазива заблуду о идентитету са другим предузетником. Ово правило је нарочито важно, будући да је одредбом члана 14. став 1. тачка 8. Закона о поступку регистрације у Агенцији за привредне регистре прописано да регистратор проверава да ли је у моменту регистрације у регистру који поступа по пријави под истим називом већ регистровано друго правно лице или предузетник, или је већ поднета пријава за регистрацију под истим називом, или је већ резервисан у складу са овим законом, односно да ли је назив одређен у складу са законом. Уколико постоји назив који је идентичан или сличан траженом називу, пријава ће бити одбачена. Из наведених разлога, препоручујемо да подносиоци регистрационих пријава оснивања предузетника или пријава за промену назива регистрованих предузетника, изврше претрагу већ регистрованих или резервисаних назива, како би избегли нежељено одбацивање захтева за регистрацију.

При томе, предлажемо да се придржавате следећих упутстава:

•            Назив предузетника мора да има минимално 3 карактера, не рачунајући дозвољене знакове ( .  –  &) и бројеве; максималан број карактера је 100, рачунајући дозвољене знакове и размаке,

•            Уколико се жељени назив састоји из само једне речи, препоручујемо да претрагу извршите и за цео и за део назива и уколико вам овај начин претраге не врати никакве резултате, то значи да је тај назив слободан. Уколико је, међутим, жељени назив заузет, имајте у виду да додавање, једног или два симбола (као што су цртице, слова, размак) неће бити довољно да такав назив буде регистрован. На пример, уколико постоји привредни субјект са називом БЕТАПРЕВОЗ, неће бити могуће регистровати назив БЕТА ПРЕВОЗ или БЕТА-ПРЕВОЗ;

•            Водите рачуна да се неке речи другачије пишу, али се исто изговарају, односно да се на један начин пишу на српском и на страном језику (нпр. МЕНАЏМЕНТ и МАНАГЕМЕНТ) тако да је увек потребно проверити да ли се употребом неког другог слова или распореда слова добија исти резултат, јер ако се само другачије пише, а исто изговара, то може да изазива забуну о привредном субјекту (нпр. КОФИ и ЦОФФЕЕ и ЦОФЕЕ). Такође, уколико се жељени назив састоји из више од једне речи, никада немојте куцати у поље претраге све речи из којих се назив састоји. У оваквим ситуацијама, препоручујемо да узмете онај део назива који је по нечему специфичан и да тај део укуцате у поље претраге па ако вам овај начин претраге не врати никакве резултате, такав назив је слободан.

ВАЖНО:  Пословно име предузетника не мора да садржи назив.

Видео упутство за регистрацију пословног имена можете погледати овде .

Обрасце можете пронаћи овде .

Накнаде:

Висина накнаде за оснивање прописана је Одлуком о накнадама за послове регистрације и друге услуге које пружа Агенција за привредне регистре.

•            Накнада за регистрацију оснивања предузетника износи 1.500,00 динара,

•            Накнада за подношење електронске пријаве оснивања предузетника износи 1.000,00 динара.

Број рачуна за уплату накнаде за оснивање у Регистру привредних субјеката – предузетника која се плаћа Агенцији за привредне регистре.

Накнада за регистрацију оснивања предузетника износи 1.500,00 динара,

•            Накнада за подношење електронске пријаве оснивања предузетника износи 1.000,00 динара.

Број рачуна за уплату накнаде за оснивање у Регистру привредних субјеката – предузетника која се плаћа Агенцији за привредне регистре:

•            840-29770845-52, модел 97, позив на број (добијени позив на број обавезно унесите у уплатницу).

Повезани чланци

4 August 2024

Отворене пријаве за ПаркАП! 2024.

НТП Београд отворио је пријаве за студентски стартап камп – ПаркАП! 2024, а п...

Претплатите се на наш билтен

Будите у току са најновијим вестима, догађајима и ресурсима.

Радно време:

Пон. - Нед.: 08:00 - 22:00

Телефон

+381 69 707123

Контакт

[email protected]

Адреса

Топличин венац број 11, 11000 Београд

Мапа сајта

О АкадемиjиРесурсни центарВестиБлогКонтакт

Улогујте се да бисте добили приступ свим ресурсима

© 2024 | ASK | Сва права задржана